Jadłowstręt psychiczny, znany również jako anoreksja, to zaburzenie odżywiania, które charakteryzuje się nieprawidłową potrzebą utraty wagi. Często w jej wyniku dochodzi nawet do zagrażającego życiu niedożywienia lub innych poważnych problemów zdrowotnych.
Anoreksja i jej objawy
Anoreksja (jadłowstręt psychiczny) to zaburzenie, które dotyka głównie młode dziewczęta i kobiety, ale coraz częściej cierpią na nie także chłopcy i mężczyźni. Jej początek następuje zwykle w okresie dojrzewania (około 14 roku życia), ale czasami pojawia się już w wieku szkolnym. Osoba dotknięta anoreksją skupia się na pragnieniu przesadnej szczupłości, połączonej ze zniekształconym obrazem ciała i patologicznym lękiem przed przybraniem na wadze.
O jadłowstręcie psychicznym świadczą takie objawy jak:
- niska masa ciała,
- lęk przed przytyciem,
- odmowa przyjmowania posiłków,
- zażywanie środków hamujących apetyt,
- nadużywanie leków przeczyszczających,
- brak miesiączki u dziewcząt, utrata potencji u chłopców.
Chociaż pacjenci z anoreksją są wyjątkowo szczupli, według nich tak nie jest. Mają zaburzony obraz własnego ciała i wciąż odczuwają potrzebę zgubienia „zbędnych” kilogramów.
Konsekwencje anoreksji
Długotrwała anoreksja może skutkować poważnymi problemami fizycznymi takimi jak:
- zaburzenia płodności,
- wypadanie włosów,
- osteoporoza,
- częste złamania kości,
- anemia,
- uszkodzenie nerek,
- zaburzenia krążenia,
- omdlenia,
- zaburzenia żołądkowo-jelitowe,
- uszkodzenia zębów,
- zaburzenia równowagi hormonalnej.
Fizycznym objawom często towarzyszą zmiany psychologiczne, czyli depresyjne nastroje lub zachowania autodestrukcyjne (samookaleczenie).
Jak leczona jest anoreksja?
W przypadku anoreksji pomaga psychoterapia w formie terapii indywidualnej, grupowej lub rodzinnej, połączona z poradami żywieniowymi. Osoby dotknięte chorobą uczą się jeść zbilansowaną dietę i ponownie spożywać posiłki bez strachu i bez liczenia kalorii.
Nieleczona anoreksja ma jeden z najwyższych wskaźników śmiertelności wśród wszystkich chorób psychicznych.
Więcej o anoreksji