Strona główna Psychologia Asertywny – co to znaczy?

Asertywny – co to znaczy?

301
0
asertywny

Asertywny to przymiotnik odnoszący się do jakości czegoś, co jest wytrwałe, pozytywne i pewne, na przykład zachowanie lub działanie danej osoby. Osoba asertywna, według psychologii behawioralnej, to człowiek, który potrafi otwarcie i jasno wyrażać swoje uczucia, potrzeby i opinie oraz jest pewny swoich działań, postaw i zachowań.

Asertywny, czyli jaki?

Człowiek asertywny w rozmowie od razu przechodzi do sedna, ale z empatią i zrozumieniem, poszanowaniem praw, potrzeb i emocji drugiej osoby. Innymi słowy, jest bezpośredni w kontekście tego co sądzi i czuje, ale nie mówi wszystkiego, co mu przychodzi do głowy. W ten sposób asertywna komunikacja jest bezpośrednia, ale też pozwala zrozumieć przesłanie, które przekazuje rozmówca.

Bycie asertywnym jest równoznaczne z zaufaniem i zrozumieniem. Osoba asertywna od razu przechodzi do sedna, dlatego jest zwykle pewna siebie i ma ogromną siłę argumentacji. Nie ulega wpływom otoczenia, potrafi umiejętnie bronić własnych interesów i w sposób konstruktywny wyrazić swoją opinię. Charakteryzuje się więc bardziej praktycznymi działaniami i reakcjami.

Człowiek asertywny zawodowo

Bycie asertywnym jest coraz częściej pożądaną umiejętnością podczas rozmów kwalifikacyjnych. Zawodowa asertywność oznacza sposób, w jaki bronisz swoich opinii i punktów widzenia. W ten sposób jest powiązana z produktywnością i dostarczaniem lepszych wyników, a to jedne z najbardziej poszukiwanych przez firmy cech wśród profesjonalistów. Ponadto asertywność to bardzo ważna kompetencja na stanowiskach kierowniczych.

Asertywność – korzyści

Zachowanie asertywne jest pełne zalet, ponieważ:

  • pozwala wyrazić szczere opinie,
  • daje większe umiejętności komunikacyjne,
  • kontroluje wewnętrzne lęki,
  • wspiera intuicyjny rozwój,
  • poprawia pewność siebie i samoocenę,
  • okazuje mniejsze wahanie przy podejmowaniu decyzji,
  • daje więcej obiektywizmu.

Największą zaletą bycia osobą asertywną jest posiadanie kontroli nad własnymi emocjami, myślami i zachowaniem. Oznacza to, że zdrowie psychiczne człowieka asertywnego jest zrównoważone.

Poprzedni artykułDepresja objawy
Następny artykułAnoreksja