Strona główna Zdrowie Ból menstruacyjny – sprawdzone metody łagodzenia dolegliwości

Ból menstruacyjny – sprawdzone metody łagodzenia dolegliwości

12
0
ból menstruacyjny sprawdzone metody

Wiele kobiet nawet nie musi patrzeć w kalendarz, by wiedzieć, że zbliżają się te dni – o miesiączce przypomina im gorsze samopoczucie, drażliwość i ból. Czy masz swoje sposoby na łagodzenie tych dolegliwości? Sprawdź, które domowe metody walki z bólem miesiączkowym naprawdę działają. Kiedy warto sięgnąć po leki przeciwbólowe?

Naturalne sposoby na dolegliwości miesiączkowe

Niektóre kobiety intuicyjnie sięgają po tradycyjne metody łagodzenia bólu – i słusznie, bo wiele z nich faktycznie działa. Jedną z najczęściej stosowanych form domowej pomocy jest wysoka temperatura, która działa rozkurczowo, poprawia ukrwienie i zmniejsza napięcie mięśniowe. Ciepłe okłady na brzuch możesz wykonać przy pomocy np. termofora czy specjalnych kompresów żelowych dostępnych w aptekach.

Ulgę mogą przynieść także zioła. Napar z rumianku ma właściwości przeciwzapalne i uspokajające, a melisa pomoże złagodzić napięcie emocjonalne. Nieoczywistym sposobem łagodzenia bólu są też lekkie ćwiczenia fizyczne, np. spacer czy rozciąganie. Ruch poprawia krążenie i zwiększa wydzielanie endorfin – naturalnych substancji przeciwbólowych. Pomocne bywają również techniki relaksacyjne i oddechowe, które obniżają poziom stresu i napięcia, wpływając korzystnie na całe ciało.

Dieta i styl życia a nasilenie objawów menstruacyjnych

Codzienne wybory dotyczące stylu życia i diety mogą wpływać na to, jak intensywnie odczuwasz bóle menstruacyjne. Przyjrzyj się swojemu jadłospisowi – dieta bogata w produkty przeciwzapalne (takie jak tłuste ryby morskie, siemię lniane, orzechy włoskie czy warzywa liściaste) może działać ochronnie. Z kolei ograniczenie cukru, soli i przetworzonej żywności sprzyja ograniczeniu stanu zapalnego oraz retencji wody, czyli czynników nasilających dolegliwości miesiączkowe.

Równie ważne są sen i redukcja stresu. Brak odpoczynku i przewlekłe napięcie psychiczne zaburzają gospodarkę hormonalną, a tym samym pogarszają objawy PMS i bóle miesiączkowe. Warto natomiast ograniczyć spożycie kofeiny, która może zwiększać drażliwość i skurcze macicy[1].

Farmakologiczne łagodzenie bólu miesiączkowego

Niestety domowe sposoby nie zawsze są wystarczające, by złagodzić ból menstruacyjny. W takiej sytuacji pomóc mogą leki przeciwbólowe dostępne bez recepty. W przypadku dolegliwości miesiączkowych najczęściej stosowane są niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), takie jak deksketoprofen. Działają one poprzez hamowanie syntezy prostaglandyn, czyli mediatorów stanu zapalnego. Związki te są produkowane m.in. w macicy i odpowiadają za jej bolesne skurcze.

Początek działania deksketoprofenu obserwuje się zwykle po ok. 30-60. minutach od podania. Przyjmując lek na pusty żołądek możesz skrócić ten czas, co w przypadku silnego bólu jest istotną kwestią. Efekt przeciwbólowy utrzymuje się nawet do 8. godzin, co pozwala utrzymać dłuższą ulgę w bólu[2].

Jeśli leki dostępne bez recepty nie przynoszą ulgi lub dolegliwości się nasilają, warto skonsultować ten problem z lekarzem. Silny ból menstruacyjny może być objawem wtórnym, na przykład związanym z endometriozą czy torbielami jajników – wtedy niezbędna jest dokładna diagnostyka i leczenie przyczynowe.

[1] Begum, M., Das, S., & Sharma, H. K. (2016). Menstrual disorders: causes and natural remedies. J Pharm Chem Biol Sci, 4(2): 307-320.

[2] Woroń, J. (2020). Dlaczego w bólu ostrym należy rozważyć zastosowanie deksketoprofenu? Forum Medycyny Rodzinnej, 14(2): 51-56.

Poprzedni artykułZbilansowana dieta to za mało? Dlaczego czasem potrzebujemy wsparcia w formie mikroelementów