Jedz kolorowo, stosuj piramidę żywienia, wybieraj produkty pełnoziarniste… Brzmi znajomo? Na pewno wiesz, że zdrowa dieta to podstawa dobrego samopoczucia. Jednak, kiedy organizm pracuje na wysokich obrotach czy zmaga się z infekcjami, najzdrowszy jadłospis może okazać się niewystarczający. Wtedy z pomocą przychodzą mikroelementy w formie suplementów. Które z nich i kiedy warto stosować? Podpowiadamy.
Mało słońca? Zbyt mało witaminy D w organizmie
Niedobór witaminy D dotyka aż 90% Polaków[1]. Dlaczego? Twoje ciało potrafi ją produkować, ale potrzebuje do tego słońca. A tego w polskim klimacie często jest jak na lekarstwo.
Niedobór witaminy D skutkuje osłabieniem układu immunologicznego, problemami z wchłanianiem wapnia i fosforu, a w konsekwencji – słabszymi kośćmi i zębami. Witaminę D znajdziesz w tłustych rybach morskich i żółtkach jaj. Jednak nawet ich regularne spożywanie nie wystarczy – jej suplementacja jest obowiązkowa w okresie od października do kwietnia. Dorosłym (w tym kobietom w ciąży i karmiącym) oraz dzieciom powyżej 5. roku życia zaleca się rozważenie codziennego przyjmowania suplementu zawierającego 10 mikrogramów (μg) witaminy D[2].
Okres wzmożonych infekcji? Witamina C i cynk ruszają na pomoc
Kiedy wirusy i bakterie atakują z każdej strony, układ immunologiczny pracuje na najwyższych obrotach. W takich momentach zdrowa dieta może się okazać niewystarczająca, nawet jeśli codziennie zjadasz zalecane pięć porcji warzyw i owoców.
Witamina C wspiera produkcję białych krwinek, skrócenie czasu przeziębienia, pomaga w walce z wolnymi rodnikami i przyspiesza gojenie się ran. Choć znajdziesz ją w cytrusach, papryce, brokułach czy kiszonej kapuście, to w okresie zwiększonej zachorowalności na infekcje warto przemyśleć jej suplementację.
Cynk wspomaga prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego. Jego niedobory mogą prowadzić do częstszych infekcji. Naturalne źródła cynku to mięso, orzechy, nasiona i pełnoziarniste produkty zbożowe. Jednak jesienią i zimą warto połączyć bogatą w niego dietę z suplementacją tego pierwiastka.
Intensywne treningi? Bez tych pierwiastków się nie obejdziesz
Intensywne ćwiczenia są wyzwaniem dla organizmu. Podczas wysiłku wraz z wodą tracisz cenne mikroelementy, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania mięśni i układu nerwowego – magnez, potas, sód.
Niedobór magnezu może objawiać się skurczami mięśni i spadkiem wydolności. Potas i sód wspierają regulację gospodarki wodnej organizmu. Wspomagają też prawidłową pracę mięśni. Podczas intensywnego pocenia się tracisz duże ilości tych składników. Może to prowadzić do skurczów mięśni, a nawet do zaburzeń rytmu serca.
Dlatego po treningu ważne jest zarówno odpowiednie nawodnienie, jak i uzupełnienie elektrolitów. Mogą mieć one formę specjalnych preparatów dla sportowców.
Sezon infekcji wirusowych, intensywny tryb życia czy specyficzne potrzeby organizmu mogą zwiększać jego zapotrzebowanie na minerały i witaminy. Bywa, że nie sposób dostarczyć ich wraz z dietą. Wtedy z pomocą przychodzą suplementy witaminowe i z minerałami.
[1] Anna Łupińska, Izabela Michałus, Arkadiusz Zygmunt, Renata Stawerska, Andrzej Lewiński, Leczenie niedoboru witaminy D w gabinecie lekarza POZ, w:Lekarz POZ 6/2022.
[2] https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/swiatlo-sloneczne-i-witamina-d