Strona główna Zdrowie Znajdź idealnego pupila: zwierzęta przyjazne alergikom

Znajdź idealnego pupila: zwierzęta przyjazne alergikom

702
0

Osoby kochające zwierzęta nie wyobrażają sobie życia bez ulubionego pupila. Jeśli jesteś uczulony na sierść zwierząt, stoisz przed trudnym wyborem: zrezygnować z posiadania zwierzaka i żyć bez objawów uczulenia czy zaopiekować się pupilem i walczyć z alergią? Dowiedz się więcej o zwierzętach dla alergików.

„Hipoalergiczny” pies – mit

Istnieją rasy psów, które nie linieją lub zrzucają minimalne ilości sierści oraz takie, które mają bardzo krótkie włosie lub są bezwłose. Mówi się o nich, że są bezpieczne dla alergików. Nie jest to prawdą. Białka wywołujące alergię znajdują się nie tylko w sierści zwierząt, ale także w ich ślinie, moczu i złuszczającym się naskórku. Rasy psów, które uczulają w mniejszym stopniu, to m.in. polski owczarek nizinny, australijski labradoodle, pudle i sznaucery. Te zwierzęta wciąż wydzielają alergeny mogące powodować objawy chorobowe u osób uczulonych, ale jest ich na pewno mniej niż u innych psów. [1]

„Hipoalergiczne” koty

Sprawa z nimi wygląda bardzo podobnie jak w przypadku psów. Nie ma kotów, które nie wydzielają alergenów, jednakże niektóre rasy robią to w ograniczonym stopniu i mogą być odpowiednie dla osób z łagodną alergią. Są to przede wszystkim zwierzęta, które rzadziej gubią sierść lub nie mają sierści, np. sfinks, kot bengalski, kot syberyjski oraz devon rex. [2]

Króliki, świnki morskie, chomiki i inne ssaki

Te zwierzęta również nie są pozbawione możliwości alergizacji. Białka wywołujące objawy uczulenia znajdują się w ich ślinie, moczu, złuszczającym się naskórku i sierści. Jeśli masz jedynie niewielkie dolegliwości związane z alergią na sierść, to mogą to być zwierzęta dla Ciebie. Dlaczego? Małe ssaki są zwykle trzymane w klatkach lub terrariach, więc nie roznoszą alergenów po całym mieszkaniu. Ograniczenie czasu spędzanego z takim pupilem, częste czyszczenie klatki (najlepiej przez osobę, która nie jest uczulona) i dokładne mycie rąk może pozwolić Ci na posiadanie takiego zwierzaka w domu.

Gady, płazy, ryby – zwierzęta idealne dla alergików

Kontakt z tymi zwierzętami zwykle nie powoduje objawów alergii, ponieważ nie wytwarzają one alergizujących białek, tak jak ma to miejsce w przypadku ssaków. Są to więc zwierzęta idealne dla alergików. Przed ich zakupem rozważ jednak, czy na pewno stać Cię na wszystkie udogodnienia, których potrzebują. Zazwyczaj mają one wysokie wymagania co do temperatury i wilgotności otoczenia oraz spożywanych pokarmów.

Alergia na zwierzęta – jak postępować?

Wszystko zależy od tego, jak silne są objawy Twojej alergii. Osoby, które po kontakcie ze ssakami mają bardzo dokuczliwe symptomy, powinny zastanowić się nad kupieniem płaza lub albo całkowicie zrezygnować z posiadania zwierząt. Jeśli natomiast reakcja na kontakt z sierścią jest u Ciebie umiarkowanie intensywna lub niewielka, możesz pokusić się o zwierzaka o niskim potencjale alergizującym. Powinieneś przy tym pamiętać o tym o przestrzeganiu zasad terapii przeciwalergicznej, które ustalisz wcześniej ze swoim lekarzem alergologiem.

W domowej apteczce miej zapas leków mogących pomóc Ci w walce z objawami alergii na zwierzęta. Wybierz tabletki na alergię dla dorosłych, które zawierają substancje niewywołujące efektu usypiania, czyli lek przeciwhistaminowy nowszej generacji (np. desloratadyna, bilastyna, cetyryzyna). Mogą one pomóc w szybkim zwalczeniu objawów alergicznych, zwłaszcza zapalenia błony śluzowej nosa i spojówek.

Bibliografia

[1] H. Kraus-Kolon i R. Gawlik, „Pies hipoalergiczny – fakt czy mit?”, Alergoprofil, t. 11, nr 2, Art. nr 2, cze. 2015.

[2] K. Lis i Z. Bartuzi, „Hipoalergiczny kot – czy to możliwe?”, 2020.

Poprzedni artykułWpływ osobowości typu borderline na życie codzienne.
Następny artykułJak dobrać aparat słuchowy?