Strona główna Psychologia Alkoholizm – jak pomóc sobie lub bliskiej osobie?

Alkoholizm – jak pomóc sobie lub bliskiej osobie?

184
0
alkoholizmu leczenie

Problem alkoholowy dotyka wielu osób. Z nałogiem borykają się mężczyźni i kobiety w różnym wieku, a objawy uzależnienia nie zawsze są widoczne „gołym okiem”. Alkoholizm może zatem rozwijać się podstępnie, a granica między piciem okazjonalnym dla przyjemności, a piciem, żeby uciec od rzeczywistości zaciera się. Jak pomóc sobie lub bliskiej osobie? Czasem wystarczy rozmowa i wsparcie, ale często to za mało i trzeba wdrożyć psychoterapię lub udać się na odwyk.

Uzależnienie od alkoholu

Czym jest uzależnienie od alkoholu? Jak się objawia? Kiedy mówimy o nałogu? Okazuje się, że trudno zdefiniować jeden moment, w którym problem faktycznie się zaczyna. Jednak można założyć, że mamy z nim do czynienia wtedy, gdy pokusa sięgnięcia po butelkę jest tak silna, że paraliżuje wszystko inne. Gdy człowiek skupia się tylko na tym, żeby dotrwać do wieczora i otworzyć kolejną puszkę piwa. Gdy każda okazja (i brak okazji) jest dobra, żeby się upić. Niepokojące jest chowanie pustych butelek po alkoholu przed bliskimi, wymykanie się do baru i tracenie rachuby w ilości wypitych trunków.  

Alkoholizm – jak go leczyć?

Leczenie nałogu, jakim jest alkoholizm, wymaga bardzo dużo samozaparcia i motywacji, która płynie z zewnątrz i z wewnątrz. Jeżeli stwierdzisz, że Ty lub bliska Ci osoba macie ten problem, to należy niezwłocznie podjąć próby jego rozwiązania. Im dłużej trwa uzależnienie i im bardziej intensywne się staje, tym większe ryzyko, że wyjście z nałogu będzie trudne i nie pozostanie obojętne dla zdrowia – psychicznego i fizycznego osoby uzależnionej i jego bliskich.

Następny artykułStrach – jak pokonać strach?