Strona główna Uncategorized Borderline – co to?

Borderline – co to?

160
0
borderline

Borderline – co to?

Borderline to zaburzenie osobowości, które charakteryzuje się impulsywnością i niestabilnością emocji oraz nastroju, tożsamości i relacji międzyludzkich. Jest to poważna choroba, określana również jako BPD, osobowość z pogranicza lub chwiejna emocjonalnie. Dowiedz się więcej na jej temat.

Borderline – co to za choroba?

Borderline to jedno z zaburzeń osobowości. O osobach z BPD mówi się, że znajdują się na pograniczu, obszarze przejściowym między zaburzeniami nerwicowymi i psychotycznymi, ponieważ mają objawy z tych dwóch obszarów. Osobowość borderline często występuje razem z innymi zaburzeniami osobowości oraz chorobami psychicznymi (np. depresja, anoreksja, uzależnienia). Głównymi czynnikami, które wpływają na pojawienie się tej choroby, są czynniki biologiczne, dziedziczne oraz wewnętrzne i zewnętrzne warunki rozwoju osobowości, w tym przebyte traumy.

Osobowość borderline – objawy

BPD jest determinowane przez ekstremalne wahania nastroju. Istnieje kilka objawów, które psychologowie wykorzystują do diagnozowania osobowości borderline:

  • wkładanie całej siły w to, aby nie doznać uczucia porzucenia,
  • niestabilne, ale intensywne relacje międzyludzkie,
  • impulsywność,
  • powtarzające się akty samookaleczenia lub próby samobójcze,
  • niestabilne życie emocjonalne,
  • chroniczne uczucie pustki,
  • trudności w kontrolowaniu gniewu,
  • zaburzenia tożsamości
  • objawy dysocjacyjne lub wyobrażenia paranoidalne.

Borderline i rozładowywanie napięcia

Osoby z BPD cierpią na zaburzenia regulacji afektu, czyli niemożność kontrolowania swoich wewnętrznych stanów emocjonalnych. Dominują w nich skrajnie nieprzyjemne stany napięcia, które czasami są odczuwane jako nie do zniesienia. Aby zmienić ten stan, osoby z borderline opracowują pewne strategie, które „uśmierzają” ten ból, takie jak samookaleczenie. Mogą też sięgać po narkotyki lub robić inne niebezpieczne rzeczy, takie jak wyścigi na autostradzie. Wykorzystują różne metody na rozładowywanie napięcia. To jednak im nie pomaga i jedynie terapia u psychologa, może odmienić życie chorego.

Poprzedni artykułZespół Aspergera u dorosłych
Następny artykułDepresja objawy