Strona główna Uncategorized Zespół Aspergera u dorosłych

Zespół Aspergera u dorosłych

232
0
asperger u dorosłych

Zespół Aspergera

Zespół Aspergera to zaburzenie ze spektrum autyzmu. Kojarzone jest głównie z dziećmi, jednak u wielu osób Asperger diagnozowany jest dopiero w wieku dorosłym. Osoby dotknięte chorobą wykazują duży deficyty interakcji społecznych z innymi ludźmi. Zobacz, czym jeszcze objawia się zespół Aspergera.

Zespół Aspergera – objawy

Zespół Aspergera jest poważnym zaburzeniem rozwojowym, ale w porównaniu z innymi formami zaburzeń ze spektrum autyzmu jest stosunkowo trudniejszy do zdiagnozowania. Typowe objawy to:

  • ograniczona zdolność do interakcji społecznych,
  • istnienie „specjalnych zainteresowań”, które wydają się niezwykłe pod względem treści lub intensywności,
  • duże skoncentrowanie na stałości codziennych czynności,
  • ciężkie znoszenie zmian.

W zależności od nasilenia objawów Aspergera, osoby z tym zaburzeniem mogą jedynie sprawiać wrażenie wycofanych w kontaktach społecznych lub cierpieć z powodu daleko idących ograniczeń w życiu społecznym i zawodowym.

Zespół Aspergera a autyzm: różnice

Główna różnica między osobą z Aspergerem a pacjentem z autyzmem polega na umiejętnościach językowych i komunikacji. Dzieci z zespołem Aspergera często wykazują jedynie minimalne nieprawidłowości w pierwszych latach życia, a także wciąż interesują się swoim otoczeniem. Trudności pojawiają się dopiero w wieku przedszkolnym (m.in. problemy w nawiązaniu kontaktów z rówieśnikami, powtarzające się wzorce zachowań, lekceważenie zasad podczas zabawy itp.). Jednak objawy te są zwykle mniej wyraźne w zespole Aspergera niż u dzieci autystycznych.

Zespół Aspergera u dorosłych

Zespół Aspergera u dorosłych objawia się głównie zaburzeniami w:

  • interakcjach społecznych m.in. problemy ze zrozumieniem reguł społecznych, nawiązaniem kontaktu z innymi.
  • reakcji na zmiany: wolą utarte schematy, skupiają się na szczegółach, a nie na ogólnym obrazie.
  • postrzeganiu: niektóre bodźce są dla nich wyjątkowo niewygodne, chociaż w ogóle nie przeszkadzają innym (światło zbyt jasne, dźwięki za głośne, perfumy nieznośnie intensywne itd.).

Nie ma leków do leczenia specyficznych objawów Aspergera. Pomocna jest psychoterapia, zwłaszcza spotkania z psychologiem, który prowadzi terapię behawioralną.

Poprzedni artykułStrach – jak pokonać strach?
Następny artykułBorderline – co to?